2012.02.20. 14:46
Lassan vége a farsangi időszaknak
2012. február 23. – Torkos Csütörtök
Az idén nagyon rövid a farsangi időszak. Kevés idő volt bálozni, mulatozni.
Sajnos manapság nem trendi a maskarázás, jelmezbálozás. Nemrégiben még szerveztem farsangi házibulikat, ahol nagyon jókat mulattunk a barátainkkal. Minden évben megrendeztem és persze mindig mindenki le akart beszélni, hogy olyan ciki, meg már öregek vagyunk és egyébként is – kinek van erre ideje, energiája. Nem hagytam magam, és ahogy közeledett a jelmezbál ideje, mindenki egyre lelkesebben keresgélte az ötleteket, varrt, alkotott. És a végén mindig óriási buli volt.
Milyen jól szórakozunk még ma is ezeken a régi jelmezes fotóinkon!
Farsangkor nem divat ma már jelmezbe öltözni, alakoskodni. (Helyette alakoskodunk egész évben.)
Sajnos úgy működünk felnőttként, ahogy a Kisherceg üzletembere mondja:
„Én komoly ember vagyok, én nem fecsérlem léhaságokra az időmet!”
…de hogy is van ez a torkoskodással?!!!
Február 23-án a Magyar Turizmus Zrt. kezdeményezésére 2006 óta évente felelevenítetik a torkos csütörtök néphagyományát. 2010-ben már több mint 1300 étteremben mintegy 200 ezer vendég torkoskodott 50 % kedvezménnyel.
Remek és követendő akciónak tartom ezt, és szeretnék némi kulturális, hagyományőrző tudással én is hozzájárulhatni az élményhez.
Farsang és kisfarsang
A magyar farsangi ünnepkör szokásainak középkori gyökerei vannak, évszázadok óta a nagy télvégi mulatságok ideje. Vízkereszttől január 6-tól Hamvazószerdáig tart. Utána következik a negyven napos Nagyböjti időszak. A húsvéti ünnepekre való előkészület ideje. Megemlékezés Jézus böjtölésének, illetve kínszenvedésének időszakáról. A VII. századtól vált szokássá a bűnbánati felkészülés. Ez az időszak un. mozgó ünnepi időszak mivel a keresztény húsvét időpontja a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap.
Az idei Húsvét napja: 2012. április 8.
A farsang az udvarlás, a szerelem- és termékenység-varázslás, a menyegzők és a gonoszűzés mulatságos ideje. Manapság a hozzánk is „begyűrűzött” Valentin nap is ekkor van. Ez a Kisfarsang az utolsó alkalom a mulatságra. Egykoron nem is maradt ki senki a farsangi időszakot lezáró háromnapos – farsangvasárnap, hétfő, húshagyó kedd – dőzsölésből! Ez a Téltemetés időpontja. Ilyenkor hatalmas máglyára rakják a kisze-bábot, mindenki feltűzi az elégetni kívánt rosszat, s máglyahalálra ítélik a betegséget, szegénységet, rossz időt, rossz jegyeket. Dalolni, táncolni azonban csak éjfélig szabad. Régen azt tartották, hogy aki ilyenkor nem hagyta abba a munkát és nem mulatta ki magát eléggé, az később – különösen aratáskor – lusta, tehetetlen lett. A farsang volt a nagy lakodalmazások ideje. Ezután már kezdődtek a tavaszi munkák, és nem igen maradt idő a mulatozásra.
A régi magyar népszokás szerint is a hamvazószerda előtti napon, azaz húshagyó kedden kellett elfogyasztani az utolsó húsételeket, ezt követően a háziasszonyok a főzőedényeket a szokásosnál is alaposabban mosták el, nehogy hús- vagy zsírmaradványok kerüljenek a hamvazószerdával kezdődő nagyböjt ételeibe.
Hamvazószerdán szentelt hamuból (mely az előző évi virágvasárnap barkáinak hamvai) keresztet rajzolnak a hívők homlokára, az alábbi mondatok egyikével: „Ember, emlékezz rá, hogy porból vagy és porrá leszel”. A hamuval hintés ősi jelképe a bűnbánatnak, mivel a hamu az elmúlásra, a halálra figyelmezteti az embert.
Van némi ellentmondás, hogy a torkos csütörtök újra a bőséges zabálás ideje, de a mai hagyományok korábbi valós magyar néphagyományokra épülnek ellentétben a német, olasz és egyéb szigorúbb katolikus országok hagyományaival, ahol előző csütörtökön tartják ezt a torkosságot.
Magyarországon a csütörtöki torkoskodás "kötelező" volt, már csak a farsangi maradékok elfogyasztása céljából is. Húsvétig az utolsó alkalom a kiadós étkezésre. Régen szokás volt, hogy ezen a napon csak az asszonyok mulattak. Felmentek a borospincébe, ettek-ittak, énekeltek, táncoltak. Ha egy férfiember utánuk ment, őt gatyára vetkőztették és hazazavarták.
Hagyjuk ezt a szokást a régiekre és együtt induljunk a Torkos Csütörtök valamelyik akciós éttermébe. Jó étvágyat kívánok.
Azt a régi jó szokást viszont ne feledjük, és gyakoroljuk, hogy a bűnbánat időszakában az egymással haragban lévők igyekezzenek kibékülni egymással!
Néhány oldal, ahol összegyűjtötték azok a helyeket, ahol kedvezményesen lehet torkoskodni február 23-án:
Érdekes turisztikai adatok a 2011-es Torkos Csütörtök akciójáról:
- A Torkos Csütörtök alkalmával összesen mintegy 200 ezer vendég torkoskodott közel 1300 étteremben.
- Az éttermek átlagosan 164 torkoskodót fogadtak, tízből nyolcan előzetesen bejelentkeztek.
- 40 millió forintot spóroltak összesen ezen a napon a nálunk foglaló vendégek saját bevallásuk alapján
- Az akcióban részt vevő éttermek 73%-a vidéki volt
- 13.525 foglalás érkezett be hozzánk az interneten, ebből 10.015 asztalt sikeresen foglaltunk le Önöknek az éttermeknél (sikerességi ráta 74%)!
- 4.26 pont lett az átlagos elégedettségi szint (1-5 pontozási rendszerben értékelve az akciót), vagyis az emberek jól érezték magunkat! 2800 torkoskodó véleménye igazolja ezt!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Utolsó kommentek